Земля

Верховна Рада ухвалила закон про обіг земель сільськогосподарського призначення.

За це рішення проголосувало 259 народних депутатів.

Голосували так: Слуга народу – 206 голосів, Європейська солідарність – 23, Голос – 13, Довіра – 12, Позафракційні – 5, ОПЗЖ – 0, Батьківщина – 0, За майбутнє – 0. Президент Володимир Зеленський знаходився під час фінального голосуванні в залі.

Серед народних депутатів від Прикарпаття з 10 (сім обрані по одномандатних ВО, троє по списку “Слуги народу”): 1 проголосувала “Проти”,  4 проголосували “За”, ще 5 були відсутні під час голосування.

Відтак, з другого півріччя 2021 року скасовується дія мораторію на продаж аграрної землі.

Відкриття ринку землі було однією з вимог продовження співпраці з Міжнародним валютним фондом.

Що передбачає закон №2178-10:

1. У перші два роки буде діяти обмеження на купівлю землі – не більше 100 га в одні руки. З 2023 року обмеження становитиме до 10 тис га в одні руки, як було передбачено останнім проєктом.

2. З 2021 до 2023 року право на покупку землі буде тільки у фізосіб. Юридичним особам забороняється купувати землю сільськогосподарського призначення.

3. В перші два роки буде діяти заборона на продаж державної землі.

4. Щодо надання права іноземцям купувати землю позиція не змінилась – питання буде вирішене на референдумі.

5. Іноземцям заборонено купувати землю, що розташована ближче 50 км від державного кордону України, незважаючи на результати референдуму.

6. Передбачене переважне право орендаря на купівлю. Орендар має можливість передати переважне право на придбання ділянки іншій особі, але про це повинен бути письмово повідомлений власник.

7. Мінімальна ціна – не менше нормативної грошової оцінки. До 2030 року.

Нагадаємо, ще 3 листопада 2019 року Верховна Рада проголосувала  в першому читанні за законопроєкт, який скасовує заборону на продаж земель сільськогосподарського призначення. 3 січня 2020 року було подано законопроєкт про обіг земель сільгосппризначення з правками до другого читання.

Передбачалося заборону іноземцям набувати право власності на земельні ділянки – заборона повинна втратити чинність за умови схвалення продажу землі іноземцям на референдумі.

Вже 6 лютого ВРУ розпочала розгляд у другому читанні законопроєкту “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення”. Втім, розгляд поправок не було завершено, усього їх було понад чотири тисячі.

Набувати право власності на землю можуть громадяни України, територіальні громади, держава, юридичні особи України та іноземні громадяни і особи без громадянства у разі набуття в порядку спадкування та обов’язком відчужити ділянку протягом року.

Верховна Рада відкрила ринок землі: чого чекати?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *