Земля

Невитребувані нерозподілені земельні ділянки та земельні частки паїв стали досить гострою проблемою в Україні. В першу чергу гостроту цій проблематиці додає те, що право власності на такі землі потрібно встигнути зробити до 2025 року, інакше в подальшому ці землі перейдуть в комунальну власність.

Якщо цю вимогу не буде виконано, вважатиметься, що такі власники земельних ділянок автоматично відмовилися від свого права на землю.

Після 1 січня 2025 року невитребувані нерозподілені ділянки будуть визнані безхазяйними і їх передадуть у комунальну власність територіальної громади, на території якої вони розташовані.

Також хочу підкреслити, що заборона під час війни надати у власність землю, встановлена підпунктом 5 пункту 27 Розділу 10 «Перехідні положення» Земельного кодексу України, стосується лише безоплатної передачі земельних ділянок державної і комунальної власності та не поширюється на виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) із земель колективної власності.

Тим самим держава все ж таки надає можливість громадянам оформити право власності на землю до 2025 року.

Варто розмежовувати питання про визнання спадщини відумерлою і те, що буде 2025 року.

Спадщина визнається судом відумерлою (ст. 1277 ЦКУ), тобто орган місцевого самоврядування має звернутися до суду і надати належні докази з цього приводу, в свою ж чергу 1 січня 2025 року землі перейду по суті автоматично – на підставі норми закону статті 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».

Що потрібно зробити, щоб не втратити своє право на землю?

Є два шляхи – перший зайнятися цим питанням самостійно, знайти землевпорядну організацію (або скористатися нашими послугами), виготовити технічну документацію (в інтернеті є вичерпний порядок дій), другий – звернутися до фактичного користувача землі (так званого потенційного орендаря) і узгодити з ним питання оформлення землі – вони теж зацікавленні в належному оформленні землі і у них є практичний досвід у цьому.

Невитребувані нерозподілені земельні ділянки – на оформлення у власників залишилося два роки!